AğaçYetiştiriciliği Organik bahçe hobi ağaç yetiştiriciliği ve organik tarımcılığa girişArchive

Temmuz 27th, 2015

Bahçesinde yılan olupta onunla mücadele etmek isteyenler için öneriler

1. Bitkisel mücadele yöntemi
- soğan ya da sarımsak dikilebilir yılan kokusunu sevmez.
- bulunduğun mekanın etrafına bol bol nane ek bir tane bile kalmaz

- iğde dalını köylerde evin tavanına asarlar..

- Sardunya çiçeği. Evet bildiğimiz sardunya. Bahçe kenarlarına çit niyetine ek ve gör. Yılanı en az 50 - 60 metre uzak tutar. Hem bahçe güzelleşir hem de çevreye zara vermezsin.

- nohut dikilebilir.. büyüsünler. nedeni ise nohutun yaprakları ve gövdesi tuzlu olduğu için nohut yapraklarından çıkan toz yakıyor derilerini ve uzaklaşıyorlar.

2. Hayvanlarla mücadele yöntemi
- kurt köpeği, av köpeği ve kediler de yılanlara karşı etkilidir.
- kedi kücük yılanları yer, yılanların beslendiği fareleri de yediği için yılanları aç bırakır

- tavuk beslemek, 10 civarı tavuk olması yeter.. Yılan tavuğun sesini duyduğu ve varlığını hissettiği yerde asla barınamaz.

- kirpiler yılanla mücadele eder..

Ocak 6th

Kışın çok yağan kar ile zarar gören ya da kırılan ağaç dalları ağaca da etikileyebilir. Kontrolün dışında bir budama yapamanız gerekebilir ve o sene içersinde mahsul alamayabilirsiniz.

En kötü durum ise ağacın kuruması olabilir.

Sonbaharda kar yağışı göz önünde tutularak ağaçlarda budama yapmak gerekiyor. Ağaçların gövdelerini yoğun kar yağışına karşı güçlendirmek gerekmektedir.

Ağaçların budanması ve tımarında kar yağışını da göz önünde tutmak gerekiyor. Kış ayları bazen süprizle gelebilir. Yoğun kar yağışı ile ağaçların dalları kırılabilir. Bölgenizin kar yağış durumunu göz önünde tutmak gerekmektedir.

Normalde yoğun kar yağışı olmasa da bazen beklenenden fazla yağışla ağaçların dallarına çok fazla yük birikebilir.

Kar yağışı ile ağaçlarda görülebilecek hasarlar:

1. Yoğun yağan kar ile dallar kırılabilir.

2. Ya da kar ağırlığı dalları eğebilir. Ve ağaç dalların isteğiniz dışında bir görüntüye dönmesine neden olabilir..

3. Ağaç dallarındaki ağırlık ağacın gövdesini eğebilir. Ya da gövdeden kırılmasına neden olabilir.

Bu ve benzeri bir sorun ile karşılaşmak istemiyorsak kış öncesi ağaç ve dallarını kara karşı dayanıklı hale getirecek şekilde bir budama yapabiliriz.

Dalların kaldırma gücü, eğim açıları ve gövde kalınlıkları göz önünde tutularak bu yapılabilir. En bilindik kara karşı budama yöntemi ise uç dalların budanmasıdır.

Aralık 29th, 2014

Altın çilek önce liderlerin tükettiği ile ilgili haberlerle medyada yer almaya başladı, sonra yavaş yavaş market ve manavlardaki yerini aldı. Özellikle diyabete karşı olan ciddi tesiri ile gündeme gelen altın çileğin faydası sadece bu kadar değil. Altın çilek daha birçok faydası ile sağlıklı bir tercih oluyor. Faydalarının yanında lezzeti de birçok insan tarafından beğenilen altın çileği başka hangi özellikleri öne çıkarıyor?

Aralık 28th

Taze hurma, diğer bir adı ile Trabzon hurması birçoğumuz tarafından fazla tüketilmeyen bir meyve. Ancak faydalarını sıraladığımızda sağlık için olumlu etkileri ile hiç de yadsınamayacak bir meyve olduğunu göreceksiniz.

Hurma hastalıklar söz konusu olduğunda bir tedavi edici, birçok sağlık probleminde ciddi bir takviye, sağlıklı bir bünyede kullanıldığında ise hastalıklara karşı adeta kalkan görevi üstlenecek bir besin maddesi. Hurmanın modern tıbbın en yeni keşiflerinden sayılabilir.

Aralık 25th

Avokado Ağacı yeiştiriciliği

Ananas Yetiştiriciliği

Alıç özellikle kalp sağlığı için son derece faydalı bir meyve. Kalp damarlarında karşılaşılan daralmalara karşı kullanarak damarların genişletilmesi sağlanabilir. Düzenli alıç tüketimini sağladığınızda kalp ve damar sağlığınız adına oldukça faydalı bir takviye almış olacaksınız. Kanın damar içinde akışını, kanın pompalanmasını da olumlu yönde etkileyen alıç damar sertliği için bir önleyici olarak kullanılabilir.

Aralık 24th

Türkiye ananas ile tanışalı henüz çok uzun bir süre olmasa dahi kısa sürede popülaritesini epey artırdı. İlk zamanlar nadiren karşılaştığımız ananas şimdi tüm marketlerde, manavlarda bulunabilir durumda. Lezzeti ve faydalı yönleri ile ananası benimsememek zaten tuhaf olurdu. Öyle ki C vitamini açısından fazlası ile donanımlı olan ananas diğer birçok faydası ile de tüketilmesi gereken meyvelerden biri. Peki nelerdir bu faydalar? Şimdi ananasın faydalarını sıralayalım.

Sponsorlu bağlantılar


Son yorumlar